HISTORIE KOPANÉ V ÚJEZDCI A TĚŠOVĚ

Kopaná ve 2. polovině 20. století

Kopaná v 60. letech minulého století

Šedesátá léta zaznamenávají první větší úspěchy na poli sportovním a také v oblasti zkulturňování sportovního stánku dochází k velkým aktivitám. Už v roce 1960 jsou dostavěny nové šatny pro hráče, které nahradily dosavadní dřevěnou kůlnu, jíž se využívalo pro veškerou (často velmi rozmanitou) činnost. Prvního dílčího sportovního úspěchu dosahuje mužstvo dospělých v ročníku 1960-61, kdy postupuje do Okresního přeboru a po mnohaletém úsilí je tak naplněn sen všech příznivců a fanoušků. Postaral se o něj kádr hráčů složených většinou ze zkušených hráčů, doplněný o několik mladíků z řad dorostenců. Právě v tomto období se zde vytvořilo zdravé jádro klubistů v pravém slova smyslu, které mělo pro sport obrovské nadšení a zápal. Celou první polovinu 60. let stoupá sportovní výkonnost neustále se omlazujícího mužstva, muži obsazují rok co rok přední místa v tabulce Okresního přeboru, ale postup do krajské I. B třídy zůstává zatím jenom snem.

Ke konci šedesátých let dochází u družstva dospělých k výkonnostní stagnaci, mužstvo věkově stárne a v soutěžním ročníku 1968-69 se v Okresním přeboru zachraňuje jenom díky nesmírnému úsilí několika jedinců. Ihned po skončení neúspěšné sezóny dochází k radikálnímu řezu v mužstvu dospělých. Tento zásadní krok se velice záhy pozitivně projevil na výsledcích mužstva. Již v ročníku 1970-71 dosahuje oddíl kopané svého zatím největšího úspěchu, tj. získává titul okresního přeborníka a postupuje do krajské soutěže – I. B třídy.

Kopaná v 70. letech minulého století

Jak již bylo vzpomenuto, ročník 1970-71 se stává jedním z nejúspěšnějších ročníků v historii újezdské a těšovské kopané. Prakticky již 3 kola před závěrem mistrovské soutěže si mužstvo zajistilo postup a navíc, což je zvláště potěšitelné, o hru mužstva je v té době nebývalý zájem. Domácí zápasy pravidelně navštěvuje na 500 příznivců a při zájezdech na soupeřova hřiště několikrát nestačí pokrýt zájem fanoušků ani autobus s přívěsem. Po hodech však zpravidla následuje půst, a tak po dvou úspěšných ročnících v krajské I. B třídě přichází v jarní sezóně ročníku 1973-74 výkonnostní krize. Nástup do jarní sezóny nebyl nejvydařenější, po prvních neúspěšných utkáních na domácím hřišti si hráči přestávají věřit a postupně odevzdávají body i slabším soupeřům. Mužstvo dohrává soutěž v hlubokém herním útlumu a nakonec sestupuje, i když k záchraně tentokráte nebylo tak daleko. Nově vytvořený výbor oddílu kopané se ihned po sestupu do Okresního přeboru pustil do usilovné práce, která se vzápětí náležitě zhodnocuje. Mužstvu se po prvních úspěšných výsledcích vrátila ztracená sebedůvěra, a nakonec se opět stává okresním přeborníkem s pětibodovým náskokem před „B“ mužstvem Spartaku Uh. Brod. Po jednoroční přestávce je oddíl zase zpátky v krajské I. B třídě. I v dalších letech obsazuje Újezdec-Těšov přední místa v tabulce, prosazuje se především aktivní útočnou hrou.

Velmi důležitým byl ročník 1978-79, neboť na všechna družstva krajských soutěží čekala po jeho ukončení rozsáhlá reorganizace. Díky ní sestupovalo přes polovinu mužstev I. B třídy do Okresního přeboru. Mužstvu se však vstup do nesmírně důležitého ročníku vůbec nevyvedl a po podzimní části se ocitá až na samém konci tabulky. Mužstvo si nakonec v jarní části díky své vůli a bojovnosti svou příslušnost v I. B třídě zachovalo. Určitou zajímavostí v tomto ročníku byla určitě divácká návštěvnost v jarním derby se Sokolem Vlčnov. Újezdský stadion byl poctěn téměř ligovou návštěvou 1 200 platících diváků, což je do dnešní doby nepřekonaný rekord na oficiálním mistrovském zápase v Újezdci.

Kopaná v 80. letech minulého století

Začátek 80.let se mužstvu dospělých mimořádně vydařil a postupuje do 1.A třídy. Je umístěn do skupiny B a jako nováček soutěže se v dalším soutěžním ročníku umístí na slušném 8.místě. Největší dosavadní úspěch v historii oddílu kopané přichází v následující sezoně. Díky reorganizaci soutěže postupujeme do Krajského přeboru, skupiny B,v němž se najednou ocitáme mezi mužstvy reprezentující větší města, např. Kroměříž, Veselí, OP Prostějov, Hodonín nebo Ratíškovice. Ve druhém roce působení v Krajském přeboru (1984/1985) mužstvo poněkud nešťastně sestupuje a v následujícím ročníku je účastníkem Krajské soutěže, skupiny F, v níž premiérově končí na 2.místě za postupujícím Uh. Ostrohem. Po celá osmdesátá léta je díky neúnavným brigádníkům a především díky výborné práci předsedy TJ Františka Řezníčka neustále vylepšován areál stadionu. V roce 1988 se podaří navázat družební výměnný kontakt s italským týmem UISP SENIGALLIA a výprava újezdských fotbalistů poprvé vyráží na mezinárodní přátelský zápas do Itálie. Na oplátku přijíždějí italští fotbalisté do Újezdce a příští rok se reciproční fotbalová akce opakuje.

Doslova svátkem se pro všechny příznivce sportu v Újezdci a Těšově stává slavnostní otevření nové travnaté plochy v roce 1989. První travnatá plocha v historii je důvodem pro příjezd dalšího atraktivního celku, pražské SLAVIE, která je prvním oficiálním soupeřem Újezdce na nové trávě.

Kopaná po roce 1989

V ročníku 1990/91 končí 1. mužstvo se 24 body na 9. místě, které díky reorganizaci soutěží zaručuje účast v Župním přeboru. V následující sezoně 1991/1992 má v Župním přeboru Středomoravské fotbalové župy za soupeře některé tradiční rivaly, např. Brumov, Štítnou, Slavičín, ale i úplně nová a pro diváky neznámá mužstva Vigantic, Trnavu, Janovou či Zubří. Kádr doznal značných změn, do pozice nových opor mužstva dorostli někteří mladší hráči. Se střídavými úspěchy bojuje Sokol v Župním přeboru téměř po celá devadesátá léta, až v sezóně 1997/98 přichází sestup do první A. třídy, skupiny B.

V průběhu let se u kormidla újezdského mužstva vystřídali trenéři např. František Man, 2x Vladimír Kalina, Ivan Dvořáček, Zděněk Malota, později Libor Odstrčil, Josef Šmíd a Antonín Jurča. V 1. A třídě zůstává náš celek pět let a teprve v sezoně 2002/2003 přichází pád do 1. B třídy. Funkci předsedy oddílu kopané vykonával Josef Jančář, předsedou TJ byl František „Fred“ Kubík.

Na valné hromadě v r. 2013 odstoupili dlouholetí členové výboru František Kubík, František Man, Miroslav Kelíšek, Josef Příhoda a Stanislav Matůš. Nahradili je mladší zástupci Vladislav Lorenc, Radek Červenka, Josef Srník, Zbyněk Jančář. K ještě podstatnější změně došlo na valné hromadě v dubnu 2017, kdy z pozice předsedy TJ odstoupil Miroslav Soviš a předseda fotbalového oddílu Josef Jančář. Novým předsedou byl zvolen Josef Srník, místopředsedou a zároveň předsedou fotbalového oddílu Vladislav Lorenc, druhým místopředsedou Miroslav Mikliš mladší. V březnu r. 2022 se uskutečnila další valná hromada. Jedinou změnou ve vedení TJ je nahrazení, na vlastní žádost odstoupivšího, člena výkonného výboru Tomáše Kubíka Janem Kapustou, který je současně i vedoucím nově vzniklého kroužku cyklistiky.

Podle článku na fotbalunas.cz, kráceno.

Kopaná v 1. polovině 20. století

Zpět na historii